ÇOCUKLARIMIZ GEÇİT VERMEYECEK
ÇOCUKLARIMIZ GEÇİT VERMEYECEK

Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, 15 Temmuz temalı resim, kompozisyon ve şiir yarışmasına katılan öğrenciler “Saldırıya uğrayan, çatışmaya karşı koyan ve direnen halk” gerçeğine vurgu yaptıklarını belirterek, “Bu da gösteriyor ki yeni kuşaklar, aziz memleketimizde FETÖ benzeri yapılara geçit vermeyeceği gibi onların parçası da olmayacak” dedi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Yenişehir’de de çeşitli anma etkinlikleriyle gerçekleştirildi. Yenişehir şehitliğini ziyaretle başlayan, Hatuniye Cami’sindeki mevlit ve Kur’an tilavetiyle devam eden anma etkinlikleri akşam saatlerinde Derviş Eroğlu Bulvarı’ndaki “Türkiye Geçilmez” yürüyüşü ile sürdü. Çınarlı Cami meydanında düzenlenen programda ise günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapıldı.

Programın finalinde ise Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 15 Temmuz “Türkiye Geçilmez” temalı resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri dağıtıldı. Resim yarışmasında Aydoğdubey İlkokulu öğrencisi Emir Taşçı birinci, Çelebi İlkokulu öğrencisi Gül Malçok ikinci, Akçeşme İlkokulu öğrencisi Ecrin Akyıldız üçüncü ve 100.Yıl İlkokulu öğrencisi Esmanur Erdinç mansiyon ödülü aldı. Şiir yarışmasında Koç Ortaokulu’ndan Efran Çap ‘Türkiye’m Geçilmez’ isimli şiiriyle birincilik, Yusuf Ateş Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Ecrin Kotan ‘15 Temmuz Gecesi’ isimli şiiriyle ikincilik, TOKİ Orhan Gazi Otaokulu’ndan Duru Öztürk “15 Temmuz” isimli şiiriyle üçüncülük ve Yolören Ortaokulu’ndan Ebrar Bulut ile Müyesser İbrahim Sünnetçioğlu Ortaokulu’ndan Duygu Karakoç mansiyon ödülüne layık görüldü.

Kompozisyon yarışmasında da “O Gece” başlıklı çalışmasıyla Yusuf Ateş Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Rabia Erdem birinci, “İçimizdeki Hainler” başlıklı çalışmasıyla Şişecam Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nden Emrecan Faydalı, “Türkiye Cumhuriyeti Ruhu” başlıklı çalışmasıyla Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi’nden Azra Eylül Filiz üçüncü oldu. Aynı dalda Yenişehir Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nden Davut Dinçer ‘15 Temmuz Destanı’, İlhan Oğuz Anadolu Lisesi’nden Salih Başak da “Zulmetten Aydınlığa” başlıkla çalışmasıyla mansiyon ödülünün sahibi oldu.

“UNUTTURMAYACAKLAR”

Çocukların eserlerini inceleyen Belediye Başkanı Davut Aydın, Türkiye'nin kana bulandığı gecede büyük bir mücadele ortaya koyarak hayatını kaybeden 251 şehitten geriye 378 yetim çocuğun kaldığını hatırlatarak, “Bugün burada görüyoruz ki çocuklarımız o gece yetim kalan arkadaşlarının acısını unutmadıkları gibi ‘saldırıya uğrayan, çatışmaya karşı koyan ve direnen halk’ ve ‘milli birlik ve beraberlik’ gerçeğini şiirleriyle, resimleriyle ve kompozisyon metinleriyle her ortamda dile getirecekler. O yüzden kripto çevreler ve FETÖ benzeri yapıların hevesleri hep kursağında kalacak. Çocuklarımız aziz memleketimizde bu yapılara geçit vermeyecek ve asla onların parçası olmayacak. Bugün çocuklarımızdan yaşlılarımıza, işçimizden memurumuza toplumun her kesimi Türkiye Cumhuriyeti’nin kıyamete kadar yaşatılması, devletimizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü ve Türk demokrasisinin hiçbir şekilde kesintiye uğramaması ve uğratılmaması konusunda kararlıdır. Bakın şiir yarışmasında birinci evladımız bu gerçeği nasıl ifade etmiş: Gözlerini kırpmadan ölüme gitti onlar/Söz konusu vatansa ölüm bize armağan/ Ezanlar dinmez, al bayrağım inmez/Bu vatan bölünmez, Türkiye’m geçilmez.’ Evet bu güzel memleket dün olduğu gibi bugün de yarın da geçilmedi, geçilemeyecek” dedi.

Bu arada dereceye giren öğrencilere ödülleri Kaymakam Suat Seyitoğlu, Başkan Davut Aydın ve Garnizon Komutan Vekili Lütfi Kocamanoğlu tarafından verildi. Okunan salânın ardından son bulan etkinliklere ilçe halkının yanı sıra siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı.