ÇİFTÇİNİN SIRTINDAN DOYANA YENİŞEHİR’DE YER YOK!
ÇİFTÇİNİN SIRTINDAN DOYANA YENİŞEHİR’DE YER YOK!

YENİŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFLERİYLE BİRLİKTE HAZIRLADIĞI ÜRETİCİNİN PAZARLAMA YETENEKLERİNİ ARTIRMAYA YÖNELİK PROJE, BEBKA’NIN KIRSALDA KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMINA KABUL EDİLDİ.

“BELEDİYECİLİK DOKUNMAKTIR, DÜŞÜNMEKTİR, HİSSETMEKTİR VE AŞKLA SORUNLARA ODAKLANMAKTIR” DİYEN YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DAVUT AYDIN, “BUGÜNE KADAR ÇİFTÇİMİZİN SIRTINDAN DOYMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRENLERİN ARTIK İLÇEMİZDE YERİ OLMAYACAK” DEDİ.

BURSA - Kısa adı BEBKA olan Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı, Yenişehir Belediyesi ile tarımsal kalkınma kooperatifleri işbirliğinde hazırlanan çiftçinin ürününü direkt tarladan pazara sunmayı amaçlayan projesini kırsalda kalkınma mali destek programına kabul etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, projenin dünya genelinde tarımsal üretim arzında yaşanan daralmanın dikkate alınarak, zirai faaliyetlerin desteklenmesi, çiftçinin alın terinin karşılığını alması ve bu çerçevede biberden lahanaya, ayçiçeğinden barbunyaya her ürünün kolayca pazar bulması amacıyla hazırlandığını belirtti. Projeyle çiftçi gibi tüketicinin de sebze ve meyveye uygun fiyatla erişebilmesinin hedeflendiğini anlatan Başkan Aydın, “Belediyecilik dokunmaktır, düşünmektir, hissetmektir ve aşkla sorunlara odaklanmaktır. Belediyecilik gülümseyen yüzdür, uzatılan eli geri çevirmeyen cömertliktir, darda kalanların acil yardımıdır. Allah nasip ederse bu projemizle çiftçinin sırtından doymayı alışkanlık haline getirenlere Yenişehir’in kapısını kapayacağız. Hem kayıtdışı ticaretin önüne geçeceğiz hem de yaktığımız bu ateşle istihdama katkı sağlayıp, tarımsal teknolojinin kullanımını yaygınlaştıracağız” dedi.

ÜRETİCİ ÖRGÜTÜ BELGESİ

Bu kapsamda projede yer alan Çayırlı, Köprühisar, Çelebi, Hayriye ve İncirli Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinin pazarlama kapasitelerini geliştirerek, gelirlerini artırmak ve profesyonel yönetim anlayışı oluşturmak istediklerini ifade eden Başkan Aydın, şunları kaydetti: “BEBKA’nın 107 çalışma arasından kabul ettiği 13 tarımsal kalkınma projesinden biri olan çalışmamızla, genç çiftçilerin eğitimini de sağlayacağız. İlçemizde üretilen sebze ve meyvenin doğru işleme ve paketleme yöntemleri kullanarak katma değerini ve kalitesini artıracağız. Yenişehir biberi için coğrafi İşaret, yine 5 kooperatifimiz için marka tescili başvurusu yapacağız. Tüm bunlarla birlikte Bursa Ticaret İl Müdürlüğünden alacağımız üretici örgütü belgesi ile çiftçimizin aracı olmadan ürününü tüketiciye ulaştırmasını sağlayacağız. Nihai olarak pilot proje başarıya ulaştığında diğer kooperatiflerimizi de benzer şekilde destekleyeceğiz.”

Kooperatiflerin ürün işleme yapabileceği fiziki mekan sorununu da çözüme kavuşturduklarını belirten Başkan Davut Aydın, “Bu kapsamda belediye yönetimi olarak 5 kooperatifimize 125’er metrekarelik depolar tahsis ettik. Yine her kooperatifimiz için 1’er adet ürün işleme tezgahı satın alacağız. Böylelikle çiftçimizin ürünü konveyör sistemli tezgahta işlenecektir. Yine bu sistem 1 adet paketleme makinesiyle desteklenecek. Böylelikle ürünün katma değerini artıracağız. Ayrıca işlenen ürünlerin raf ömrünü uzatmak ve kalitesini korumak için soğuk odada ön soğutma yapılarak, frogofirik araçlarla nakliye yapacağız” diye konuştu.

ÇİFTÇİMİZİN YÜZÜ GÜLECEK

BEBKA’nın 2019’da da kısa adı YENGİM olan Yenişehir Sinanpaşa Medresesi Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi projesine de mali destek sağladığını hatırlatan Başkan Davut Aydın, şunları söyledi:

“YENGİM gibi çitçimizin yüzünü güldürecek son projemize desteklerini esirgemeyen Bursa Valimiz Sayın Yakup Canbolat’a, Bilecik Valimiz Sayın Bilal Şentürk’e, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a, BEBKA Genel Sekreterimiz Sayın Doç. Dr. Zeki Durak’a, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörümüz Sayın Bilal Tunç’a ve böylesine önemli çalışmada işbirliği içinde olduğumuz Çelebi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanımız Sayın Önder Atlı’ya, Köprühisar Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanımız Sayın İbrahim Sivimli’ye, Hayriye Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanımız Sayın Basri Doğru’ya, İncirli Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanımız Sayın Mustafa Can’a ve Çayırlı Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanımız Sayın Turan Girgin’e teşekkür ediyorum.”

Bu arada BEBKA’nın mali destek programları kapsamına alınan 32 projeye sağlanacak 42 milyon TL’lik hibe desteğine ek olarak proje sahiplerinin yapacağı eş finansman katkısıyla 85 milyon TL’yi aşan kaynak kırsalda kalkınma için harcanacak. Mali destek almaya hak kazanan proje başvuru sahipleriyle sözleşmeler, İçişleri Bakanlığınca Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda alınan kararlar doğrultusunda yayımlanan "Tam Kapanma Tedbirleri"nin sona ereceği 17 Mayıs 2021 tarihinden sonra imza edilecek.