BAŞKAN DAVUT AYDIN’IN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI
BAŞKAN DAVUT AYDIN’IN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Kıymetli hemşehrilerim;

Milletçe; Türk yurdunda gözü olanlara karşı verdiğimiz destansı bir kurtuluş mücadelesinin ardından kurduğumuz Cumhuriyet’imizin 100. yaşını karşılamanın ve kutlamanın eşsiz heyecan ve coşkusunu yaşıyoruz.

Bilindiği üzere Cumhuriyet’imiz; bağımsızlık ülkümüz etrafında buluşan ve birleşen aziz milletimizin, eşine az rastlanır bir irade ve cesaretiyle zafere ulaştırdığı Kurtuluş Savaşımızın neticesidir.

Devletimizin banisi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde ilan ettiğimiz Cumhuriyet’imiz, vatan aşkımızın ölümsüz eseri olarak vücut bulmuş ve kutsal vatanımızın yarınlarını şekillendirerek milletimizin gücünü tescillemiştir.

Tarihin her döneminde Türk’ü tarihten silmek isteyenlere karşı, bir asır önce karakterli bir duruş sergileyen yüksek millet kudreti, Cumhuriyet’imizle birlikte yeni bir başlangıç yapmış ve kendi geleceğini bizzat eline almıştır.

Çok şükür ki Cumhuriyet’imiz; farklılıkları, ayrılıkları ve ihtilafları aşarak milli kimlik şuurunun ve birlikte var olma azminin etrafında birleşen Türk milletinin, asaletle perçinlediği ve temellendirdiği yönetim sisteminin adı ve şanı olarak 100. yaşına erişmiştir.

Şu da bilinmelidir ki Cumhuriyet’imiz üzerinden geçinen istismarcılar ile Cumhuriyet’imiz karşısında mevzilenen inkârcılar Türk milletinin yüksek erdemi sayesinde emellerine dün olduğu gibi bugün ve yarın da Yüce Allah’ın izniyle erişemeyecektir.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile daha da güçlenen Cumhuriyet’imiz; fikren, zihnen ve vicdanen hür nesilleri hedefleyen, milli irade ve egemenliği şart koşan muhterem bir millet iradesi olarak kuşaktan kuşağa her daim yaşayacak ve yaşatılacaktır.

Kaldı ki Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde dinamizme, katılıma, sürekli gelişmeye ve güvene dayanan; dün, bugün ve gelecek ölçeğinde uyum ve dengeyi sağlayan bir yönetim modeli olarak Cumhuriyet’imiz; eşitliğin, özgürlüğün ve kardeşliğin garantisi ve teminatı olmayı sürdürecektir.

Bu duygularla;

Cumhuriyet’imizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal etmiş tüm kahramanlarımıza, tüm aziz şehitlerimize, Hakk’a yürüyen bütün gazilerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, manevi hatıralarını hürmetle yâd ediyorum.

Cumhuriyet Bayramı’mızı en içten duygularımla kutluyorum.