Ercan ÖZEL
   
Ercan ÖZEL

İstiklal Savası Gazisi bir dedenin ve Kıbrıs Barış Harekatı Gazisi bir Babanın evladı olarak 1977 yılında Yenişehir’de doğan Ercan Özel. Milliyetçi ve muhafazakâr bir ailede yetişti. İlk ve Orta tahsilini Yenişehir’de tamamladıktan sonra bir dönem Yenişehir Muhtelif Esnaflar Odası’nda Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. Bu yıllarda Yenişehir Sanatseverler Derneği Türk Sanat Müziği Korosunda koristlik ve solistlik yaptı. Özel Yetenek Sınavı’nda gösterdiği başarı ile girdiği Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuarı’nda üç yıl Türk Sanat Müziği eğitimi aldı. Yine bu dönem de Yenişehir’de Yenişehirspor, Esnafdoğanspor ve Söylemişbaşakspor kulüplerinde futbol oynadı. Askerlik görevini Mardin’de yaptı.

2001 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Yenişehir/Subaşı İlköğretim Okulu’nda İngilizce Öğretmenliği görevinde bulundu ve birikimlerini genç nesillere aktarmaya çalıştı. Bunun yanında o yıllar özel İngilizce Kursu Eğitmenliği yaptı.

2002 yılında Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Bursa Şubesi’nde Genel Sekreter olarak göreve başlayan Ercan Özel, almış olduğu bu görevde Derneğin basın-halkla ilişkiler çalışmalarını yürüttü, diğer yandan da organizasyonlarda aktif görevler aldı. Toplantı, seminer, sempozyum, iş gezisi gibi etkinlikleri organize etti. Görevi gereği, birçok üst düzey protokol konuşmacılarının katıldığı programlarda moderatörlük yaptı.

Bu görevinin üçüncü yılında İstanbul’da Grand Cevahir Kongre ve Kültür Merkezi’nde T.C. Başbakanı ve Devlet Erkanının katıldığı bir organizasyon’da Türkiye’de yılın en başarılı MÜSİAD çalışanı ödülünü T.C. Başbakanının elinden aldı.

Ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden gelen teklif sonrasında 2005 yılı ilk aylarında Büyükşehir Basın-Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü’nde Basın-Halkla İlişkiler Uzmanlığıgörevine getirildi. 2006 yılında Bursa’da kurulan Kültür A.Ş.’de kuruluş döneminde Genel Müdür Yardımcılığı’nın yanında birden fazla görev üstlendi. 2007 yılında Bursa’nın ulaşım ağının kontrol ve düzenlemesini yapan BURULAŞ’ta Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü’ne getirildi. Yine bir dönem Büyükşehir Belediyesi Protokol Şube Müdürlüğü görevini yaptı. Bursa Büyükşehir Belediyesinde son beş yılını Özel Kalem Müdürü olarak geçirdi. Özel Kalem Müdürü olarak gösterdiği başarılı çalışmalar sonrası Amerika Birleşik Devletleri California Eyaleti Riverside Belediyesi ve Katar Doha Belediyesi Özel Kalem Müdürleri Türkiye’de ki örnek ve üstün çalışmalarından dolayı Bursa Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Ercan Özel’i ziyaret ederek teknik, inceleme ve temaslarda bulundular. 2004-2009 dönemi Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, 2009-2014 dönemi Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin en yakın çalışma ekibinin içinde önemli görevler aldı. 3 milyon vatandaşa hizmet eden Bursa Büyükşehir Belediyesinde en üst düzeyde görevler yaparken çok büyük tecrübeler elde etti.

Özellikle mesleki dayanışma anlamında Türkiye genelinde 2010 yılında kurulan ve teşkilatlanan Türkiye Özel Kalem Müdürleri Platformu’nun Kurucu Başkanlığı’nı yapan Özel, üç yıl boyunca ulusal ve uluslararası kapsamda yapmış oldukları eğitim ve sosyal sorumluluk projeleri ile tüm Türkiye’nin dikkatini çekti.

2014 Yerel seçimlerinde iktidar partisinden gelen talepler doğrultusunda Devlet Memurluğu görevinden istifa ederek Yenişehir Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Halk ve 24 Sivil Toplum Kuruluşu’nun ciddi desteğini arkasına almasına ve kamuoyu araştırmalarında önde çıkmasına rağmen siyasi erklerin kişisel ve rantsal hesapları dolayısıyla aday olamadı. MHP, SP, DP den gelen tekliflere karşı, ilçesine hizmet etme gayesi ile Devlet Memurluğuna geri dönmeyerek siyasi hayatına MHP’de devam etti. Genel seçimlerde Yenişehir ilçesinde ortalama oyu 5.500 olan MHP, Özel ve arkadaşlarının gayreti ile yerel seçimlerde oyunu 14.617’ye çıkararak Yenişehir’de büyük bir başarı elde etti. 2014 Yerel seçimleri sonrası Bursa Büyükşehir ve Yenişehir Belediyesi Meclis üyeliği görevinde bulundu. 2014-2018 yıllarında Bursa Büyükşehir Belediyesi Plan-Bütçe Komisyonu Üyeliği ve Yenişehir Belediye Meclisi Grup Sözcülüğü görevini başarı ile sürdürdü. Yenişehir ve Bursa’da ki birçok çalışmaları hem yerel hem de ulusal basın’ da büyük yankılar uyandırdı. Bu süreçte TV Kanallarında programlara katılarak Yenişehir halkının sorunlarına çözüm üretmeye çalıştı.

Partisindeki kongre sürecinde en başından bu yana Sayın Akşener ile birlikte hareket eden Özel, bu süreçte Sayın Meral Akşener’in Bursa’da ki organizasyonlarında aktif görevler aldı. Parti içi demokrasi gereği yapılan bu çalışmalarından dolayı 2018 Ocak ayında yıllardır Büyükşehir ve Yenişehir Meclis Üyesi ve grup sözcüsü olmasına rağmen üye yapılmadığı partisinden, partiye üye olmadığı gerekçesi ile ilişiği kesildi. Bu tarihten sonra bir dönem bağımsız meclis üyeliği yapan Özel, daha sonra İYİ Parti saflarına katıldı.

25 kişilik meclis üyesinden oluşan Yenişehir Belediye Meclisinde İYİ Parti’yi temsil eden tek kişi Ercan Özel, Yenişehir Belediye Meclisi tarihinde en çok önerge veren meclis üyesi olarak Basın’da birçok kez manşetlere çıktı. Kendisi Yenişehir’de halkın sorunları ile dertlenen, çözüm üreten yapısı ile tanınıyor. Büyükşehir Belediyesinde üst düzey bürokrat olarak 10, Meclis Üyesi olarak 5, toplamda 15 yıllık tecrübesi dolayısıyla Yenişehir’e muhalefet meclis üyesi iken bile birçok hizmet gelmesine vesile oldu.

2003 yılında yedi kişi ile birlikte Bursa’da Yenişehirliler Derneği’ni kurdu. Uzun yıllar Başkan Yardımcısı olarak görev yaparak derneğin ve hemşerilerinin yanında oldu. Bursa’daki halkla ilişkiler uzmanlarının üye olabildiği Bursa Halkla İlişkiler Derneği’nde uzun yıllar genel sekreterlik ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. BAL-GÖÇ Üyesi, Uluslararası Yerel Yönetimler İşbirliği Derneği Kurucu Üyesi, İnsan Hak ve Hürriyetleri Derneği Bursa Şubesi Üyesi, Yeşil Bursam Derneği Disiplin Kurulu Başkan Vekili, Bursaspor Kulübü Kongre Üyesi, Bursaspor Taraftarlar Derneği Üyesi, NOKTA Dağcılık ve Kayak Sporları Kulübü Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi, Yenişehir Dağcılık Arama ve Kurtarma Derneği Üyesi, Eğridereliler Derneği Üyesi, Türk Ocakları Bursa Şubesi üyesi, Bursa Büyükşehir Belediyespor Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Genç Yenişehirliler Platformu Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği olmak üzere birçok farklı STK’da önemli görevler aldı. Yıllarca Sivil Toplum Kuruluşlarına yaptığı hizmetler ve başarılarından dolayı Özel’e, birçok plaket ve ödül takdim edildi.

Özel, 2008 yılında Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden güzel bir derece ile mezun oldu. Ardından Okan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans (master) yaptı. Yüksek Lisans Tez konusu, Türkiye’de ki Yerel Yönetimlerle Avrupa da ki Yerel Yönetimlerin Karşılaştırmalı örnekleri oldu. Aynı zamanda Okan Üniversitesinde eğitimine devam ederek Yerel Yönetim uzmanı oldu ve böylelikle Yerel Yönetim konusunda ki tecrübesini uzmanlıkla pekiştirdi. Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu Bölümü’nün düzenlediği Siyaset Okulu Programı’nı birincilik ile tamamladı. Diplomasını dönemin Bursa Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanının elinden aldı. Yine 2012 yılında AK Parti Siyaset Akademisi Eğitim Programını birincilikle bitirdi.

Kariyeri ve kişisel gelişimi ile ilgili olarak Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlerde konunun uzmanlarından Kürsü Hâkimiyeti ve Hitabet, Beden Dili gibi özel konularda eğitimler aldı. Bunun yanında bazı sivil toplum kuruluşları ve eğitim kurumlarında katılımcılara “Güzel Konuşma”, “Pozitif Düşünce ve Proaktif Yaşam”, “Etkili İletişim ve Motivasyon” konularında kişisel gelişim seminerleri verdi.

Futbol, Basketbol, Voleybol, Bisiklet, Atletizm gibi birçok spor dalında yapılan organizasyonlarda dereceler alan Özel, aynı zaman da Balıkadam Brövesine sahip bir dalıcı olmanın yanı sıra Yat Kaptanlığı ehliyetine de sahip bir denizci özelliği taşıyor. Nazlı ve Zeynep adında iki kız babasıve mutlu bir aileye mensup olan Özel, İngilizce biliyor.