Facebook Twitter Arama

HABER DETAY15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANMA, MİLLİ BİRLİK VE DEMOKRASİ GÜNÜ
17.07.2017
15 Temmuz Şehitleri Anma, Milli Birlik ve Demokrasi Günü ilçemizde çeşitli törenlerle kutlandı.

14 Temmuz 2017 Cuma günü Yenişehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer HALİSDEMİR Kültür Merkezinde, Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanlarının katılımıyla Basın Açıklaması yapıldı. Daha sonra aynı gün saat 18.30’da Yenişehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer HALİSDEMİR Kültür Merkezinde, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer DEMİREL’in katılımıyla “ 15 TEMMUZ” konulu konferans düzenlendi.

Programın ikinci günü Yenişehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer HALİSDEMİR Kültür Merkezinde gerçekleşen “15 TEMMUZ KONULU FOTOĞRAF SERGİSİ” açılışının ardından, Çınarlı Camii önü Demokrasi Meydanından başlayıp, Yenişehir Belediyesi Osmanlı Mehter Takımı eşliğinde Derviş Eroğlu Bulvarına, oradan tekrar Demokrasi Meydanında son bulan MİLLİ BİRLİK YÜRÜYÜŞÜ yapıldı.

15 Temmuz Şehitleri Anma, Milli Birlik ve Demokrasi Günü münasebetiyle düzenlenen programlara, Yenişehir Kaymakamı Suat SEYİTOĞLU, Yenişehir Garnizon Komutanı Albay Hakan CİRİT, Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK, Cumhuriyet Başsavcısı Veysi OKTAY, AK Parti İlçe Başkanı Adnan KAMIL, İlçe Jandarma Komutanı J. Ütğm. Burak DURAL, Belediye Başkan Yardımcımız Zekai DÜNDAR, Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti İlçe Teşkilatı, STK Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, ilçe protokolü, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yürüyüş güzergâhı boyunca vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Milli Birlik Yürüyüşünün ardından Demokrasi Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Tüm şehitlerimizin ruhuna okunan Kuran-ı Kerim ve dualardan sonra ilçe halkımızın imzasına açılan “15 Temmuz Anı Defterini” öncelikle Yenişehir Kaymakamı Suat SEYİTOĞLU, İlçe Garnizon Komutanı Albay Hakan CİRİT ve Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK imzaladı.

Programda daha sonra 15 Temmuz Darbe gecesinin canlı tanığı olarak İstanbul’da o gece yaşananları anlatan Abdullah ÇELİK’in duygu dolu konuşmasının ardından AK Parti İlçe Başkanı Adnan KAMIL “En çok ihtiyacımız olan şey birlik ve beraberliğimizdir. Birlik ve beraberliğimizi bölmek için çok çeşitli oyunlar oynandı, ancak bugüne kadar oynanan bütün oyunlar boşa çıkarıldı. 15 Temmuz 2016 gecesi darbe girişiminde bulunan FETÖ teröristlerinin emelleri, halkımızın şanlı direnişiyle ve birbirine kenetlenmesiyle boşa çıkarıldı” dedi.

Daha sonra Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK katılımcılara hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.

Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un İstiklal Marşımızda yer alan;

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın
Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın
dizeleriyle konuşmasına başlayan Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK, katılımcılara hitaben şu sözlere yer verdi;

“Bundan 1 yıl önce, demokrasimize neşter vurmak isteyen FETÖ terör örgütüne mensup hainlerin, emellerinin boşa çıkarıldığı günün anısına, 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ programına hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bu kahraman ve Aziz Milletin bir ferdi olmaktan duyduğum gururu belirterek konuşmama başlamak istiyorum. Vatan haini, Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması mensubu teröristler, yurdumuzu hadsiz bir işgale giriştiklerinde; Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir saldırıya maruz kalmış bu Millet, elinde topu, tüfeği olmadan, göğsünde iman, kalbinde vatan sevdasıyla, vücutlarını tanklara siper ederek, adeta darbeye karşı darbe yapmış bir millet olarak tarihe adını yazdırmayı başarmıştır.

Bu destanın adı 15 TEMMUZ DEMOKRASİ DESTANIDIR.
Kim bu cennet vatan uğruna olmaz ki feda
dizelerinin can bulduğu gecenin adıdır 15 TEMMUZ.

Devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarına akın etmiş FETÖ teröristlerine, Milletin iradesine sıkılan kurşunlara karşı, Aziz Şehitlerimizin vücutlarını siper ettiği gecedir 15 TEMMUZ.

Başkomutanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın bir talimatıyla, kadın, erkek, yaşlı, genç, tüm vatan sevdalılarının, Çanakkale ruhunu, Dumlupınar’ı ve Kurtuluş Savaşını adeta yeniden yaşayarak ve şehit olmayı göze alarak sokaklara akın ettiği ölümsüz destanın adıdır 15 TEMMUZ.

Bu darbe girişimi milletimiz, hükümetimiz ve Türkiye Büyük Millet Meclis’imizle birlikte gözbebeğimiz olan Türk Silahlı Kuvvetleri’mize karşı yapılmıştır. Bu silahlı darbe girişiminin yenilgiye uğratılmasıyla Türkiye artık yeni bir döneme girmiştir.

Şairin dediği gibi:

Tasalanma yiğidim, zaman bizden yanadır.
Külümüzden yükselen duman bizden yanadır.
Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır.
Dünya düşman olsa da iman bizden yanadır.

Rabbim, bu iman ve inancı karşılıksız bırakmamış, Aziz Türk Milletinin yardımcısı olmuş ve hain geceyi zaferle taçlandırmıştır. Bizlere bu güzel günleri yaşatan, hainler karşısında zaferi nasip eden Rabbimize, hamdolsun.

Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır...
Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır...

Ülkemizi parçalamak için, içeride FETÖ-PDY-PKK-PYD-KCK-DAEŞ-DHKP/C ve dışarıdaki düşman, küresel sömürü baronları birleşmiş durumda. Bize düşen de, dün olduğu gibi bugün de kenetlenmek, birlik olmaktır.

Her bir karışı şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış cennet vatanımızın, birlik ve beraberliğinin korunması, ülkemizin her bir kurumunun gizli ve aleni bölücü teröristlerden arınması, yeniden Büyük Türkiye’nin inşası için bizler, dün de buradaydık, bugün de buradayız.

Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un dediği gibi;

Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı!
Düşün altında binlerce kefensiz, yatanı.
Sen Şehit oğlusun, incitme, yazıktır, Atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Çok değerli hemşehrilerim, sevgili gençler, saygıdeğer büyüklerim, hanımefendiler, beyefendiler, analarım, bacılarım; sizler, örnek aldığımız, Başta Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM olmak üzere; Bu cennet vatanımızı işgal etmek isteyen, yeryüzünde ne kadar işbirlikçi, emperyalist, Siyonist, FETÖ-PKK gibi topyekün, bütün fitne ve şer odaklarına karşı durmuş,

Milletiyle bütünleşerek, ülkemiz üzerinde hesabı olanların hesabını soran, o gece sokağa çıkarak, Devletimizin içine sızmış FETÖ ve işbirlikçilerinin, Türk Milletini, kendi uçak ve helikopteriyle ateş altına alan, tank ve toplarla milletin kendilerine emanet ettiği silahlarla, Milletin Meclisini bombalayan, 249 vatan evladımızı, ellerindeki bayrak, kalplerindeki imanla kurtuluş mücadelesi verirken şehit eden, 2200 vatan evladımızı yaralayan, gözü dönmüş hainlerin Türkiye’mi işgal kalkışmasından kurtaran, Şimdi de, 80 Milyon Türk Milletini Tek Vatan, Tek Bayrak, Tek Millet, Tek Devlet anlayışıyla, 15 Temmuz destanını taçlandıran birer vatan evladısınız.

Bu zorlu yolda hepimize önemli sorumluluklar ve görevler düştüğünü, bu vesileyle bir kere daha yineliyor, böyle olumsuz olayların yaşanmamasını temenni ederken, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi de saygıyla selamlıyorum.

Ey Türk İstikbalinin Evladı!
Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur!”

Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK’in konuşmasının ardından, TV kanallarında canlı olarak yayınlanan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden vatandaşlara hitaben yaptığı konuşma coşkuyla izlendi.

Daha sonra ise programda, Yenişehir Kaymakamı Suat SEYİTOĞLU, 15 Temmuz 2016 gecesi hayatını kaybeden Demokrasi Şehitlerini ve ülkemizin bütün şehitlerini rahmet ve minnetle yâd ederek başladığı konuşmasında “15 Temmuz 2016 gecesi, Türk Milleti göstermiş olduğu birlik ve beraberlikle adeta birbirine kenetlenerek hain FETÖ terör örgütünü başarısızlığa uğratmıştır” dedi.

15 Temmuz 2016 gecesi hain FETÖ teröristlerinin yapmış olduğu ve darbe girişimine karşı Milletimizin gösterdiği şanlı direniş ve Demokrasi Şehitleri anısına, AK Parti İlçe Yönetiminden Fikret HATİPOĞLU, Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK’e siyah Türk Bayrağı takdim etti. Duygu dolu anların yaşandığı Bayrak takdim töreninde Başkanımız, “Bizim şuana kadar gördüğümüz Türk Bayrağı, şehidimizin kanıyla sulanmış ve rengini oradan almış Al Bayrağımızdı. Bu akşam renginin siyah olduğunu görüyorum, bu siyah bayrağımızı 15 Temmuz 2016 gecesinde yaşadığımız, hain teröristlerin hiçbir zaman unutulmaması anlamında, siz değerli hemşehrilerim adına kabul ediyorum. Ömrümün sonuna kadar, gözlerimi yumuncaya kadar, kanımın son damlasına kadar koruyup, kollayacağıma sizler adına söz veriyorum” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar, gece 00.13’de okunan Selalar eşliğinde iki günlük Demokrasi Nöbeti tuttular.DİĞER HABERLER
13.12.2017 YENİŞEHİR BELEDİYESİ VE ÖĞRENCİLER TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN EL ELE
Yenişehir Belediyesi Temizlik İşleri Birimi ile Aydoğdubey İlkokulu öğrencilerinin kurduğu “Temizlik Ekibi”, daha temiz bir çevre için duyarlılık ve farkındalık…
07.12.2017 ZABITANIN PAZAR DENETİMİ DEVAM EDİYOR
Yenişehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, vatandaşlarımızın gönül rahatlığıyla alışveriş yapmalarını sağlamak amacıyla ilçe pazarında bulunan…
07.12.2017 BAŞKANIMIZ 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ PROGRAMINA KATILDI
Belediyemiz ile Yenişehir Zihinsel ve Bedensel Engelliler Derneği tarafından 04 Aralık 2017 Pazartesi akşamı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir program…
02.12.2017 OTOMOTİV TEST MERKEZİ İÇİN İMZA TÖRENİ BAŞBAKAN YARDIMCIMIZIN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ
İlçemizde Çardak Mahallesi Mevkiinde bulunan 4.358.000 m² kare alana kurulacak olan Otomotiv Test Merkezi için hazırlanan protokol, 02 Aralık 2017 Cumartesi günü…
02.12.2017 YENİŞEHİR BELEDİYESİ 1.KİTAP GÜNLERİ ETKİNLİĞİ AÇILIŞ TÖRENİNİ BBB BAŞKANIMIZ ALİNUR AKTAŞ GERÇEKLEŞTİRDİ
Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen Yenişehir Belediyesi 1. Kitap Günleri, BBB Başkanımız Alinur AKTAŞ’ın katılımlarıyla…
02.12.2017 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ ALİNUR AKTAŞ BAŞKANIMIZI ZİYARET ETTİ
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur AKTAŞ 30 Kasım 2017 Perşembe günü sabah saat 09.00’da ilçemize gelerek Belediye Başkanımız Süleyman ÇELİK’i…
01.12.2017 YENİŞEHİR BELEDİYESPOR’DAN FARKLI GALİBİYET
Yenişehir Belediyespor Futbol Takımımız, Süper Amatör Lig A Grubunda 26 Kasım 2017 Pazar günü 1326 Pınarbaşıspor Futbol Takımı ile yaptığı müsabakayı 12-0…
24.11.2017 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
24 Kasım Öğretmenler Günü ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler ilk olarak 24 Kasım 2017 Cuma günü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından,…
24.11.2017 1.KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR
Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından 30 Kasım-10 Aralık 2017 tarihleri arasında 1. Kitap Günleri etkinliği düzenleniyor. Yerel yazarlarımızla…
23.11.2017 ‘’AYYAR HAMZA’’ ADLI TİYATRO OYUNU BEĞENİYLE İZLENDİ
Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, 18 Kasım 2017 Cumartesi günü saat 20.00’da Şehit Astsubay Ömer HALİSDEMİR Kültür Merkezinde bir tiyatro…